Due diligence detektivska istraga je fraza koja se razlikuje po značenju među različitim poslovnim organizacijama i industrijama.
Due diligence pomaže u smanjenju nepoznanica i povećava transparentnost poslovnih odluka. Pruža uvid u stvarno stanje stvari i pomaže u identifikaciji potencijalnih problema koji bi mogli uticati na performanse poslovanja ili ulaganja. Ova detaljna, duninska analiza pomaže da se rizik minimizuje i povećava šanse za donošenje ispravne odluke.
Iz perspektive rizičnog kapitaliste ili menadžera ulaganja u privatni kapital, radi se o proceni poslovnog modela, sprovođenju istraživanja tržišta i razgovoru sa tržištem.
Iz perspektive privatnog detektiva, due diligence detektivska istraga se koristi za procenu karaktera, integriteta i reputacije potencijalnog(ih) poslovnog(ih) partnera ili ključnog(ih) igrača(a) u poslovnom poduhvatu pre nego što klijent uđe u značajan finansijski odnos.
Istraga due diligence se vrši kako bi se procenile kvalifikacije i evidencija ljudi koji su uključeni u posao, kako bi se identifikovale potencijalne nedoslednosti, pogrešna predstavljanja, propusti ili kontroverze u njihovoj prošlosti.
Ove istrage se obično vrše pre transakcija kao što su spajanje ili akvizicija, formiranje poslovnog partnerstva ili strateškog partnerstva ili značajne investicije ili finansijski aranžman.
Due diligence istrage se obično vrše u ime malih i srednjih preduzeća, velikih korporacija, investicionih banaka, privatnih kompanija ili drugih investitora. U mnogim slučajevima, istragu pokreće pravni tim uključen u posao kako bi se zaštitio integritet informacija.
Informacije koje su obično obuhvaćene due diligence detektivskom istragom uključuju sledeće:
• Lična i profesionalna istorija, koja uključuje radnu istoriju, članstvo u odborima i neprofitnim organizacijama,
• Istraživanje inetrneta i medija o pojedincima i preduzećima sa kojima su bili povezani,
• Detalji građanskih parnica i istorije krivičnih predmeta, uključujući sudsko istraživanje,
• Regulatorna evidencija, profesionalne licence,
• Finansijska istorija, koja uključuje ličnu imovinu, presude, založna prava, bankrotstva i slučajeve poreskog suda u Srbiji
• Kreditna istorija (uz saglasnost)
Pored navedenog, due diligence detektivska istraga može uključivati informacije o referencama, izvorima ili relevantnim stranama.
Neki od najčešćih problema koji se otkrivaju u due diligence istrazi uključuju sledeće:
• Pogrešno predstavljanje istorije zaposlenja ili falsifikovane informacije,
• Finansijske poteškoće, uključujući stečajeve, poreska zaloga i zaplene,
• Optužbe kao što su uznemiravanje ili prevara,
• Regulatorna pitanja,
• Prošli kriminalni problemi,
• Istorija parnica,
• Neotkrivene korporativne veze ili trag propalih kompanija.
U današnjem poslovnom svetu, informacije su moć. Na kraju, svrha sprovođenja due diligence, dubinske istrage je prikupljanje što više obaveštajnih podataka i informacija koje će vam pomoći da donesete što bolju poslovnu odluku.
Detektivska agencija Seguridad nudi uslugu due diligence, dubinske istrage lica i komapnija svim zainteresovanim domaćim i stranim licima i kompanijama. Dubinska istraga lica ili kompanija može biti od suštinske važnosti u različitim kontekstima kako bi se došlo do sveobuhvatnih i pouzdanih informacija o osobama ili organizacijama.