Varanje je tema koja se dugo povezivala sa muškarcima, a popularna kultura često prikazuje muškarca koji vara kao glavnog krivca za neverstvo. Međutim, nedavne studije su pokazale da ovaj stereotip možda nije sasvim tačan. U stvari, neke studije sugerišu da žene mogu biti jednako neverne kao i muškarci. Ovo postavlja pitanje: Da li su žene zaista sklonije varanju od muškaraca?
U ovom blog postu ćemo istražiti mitove i stvarnost oko varanja - preljube, gledano iz našeg iskustva kao nekoga ko je angažovan na istraživanju sumnji u neverstvo kao privatni detektiv posebno fokusirajući se na mit da su žene sklonije varanju više od muškaraca. Razlog pisanja na ovu temu je skoro neizbežno pitanje koje i klijenti neki ali i novinari upućuju našoj detektivskoj agenciji Seguridad, a vezano za angažovanje u istragama preljube – Ko više vara, muškarci ili žene?
Pitanje o tome da li su žene sklonije varanju od muškaraca zahteva složen odgovor. Varanje u vezi ili braku može se događati među obema polovima, i muškarcima i ženama, i ne može se generalizovati da su žene sklonije varanju više od muškaraca. Sklonost ka varanju zavisi od mnogo faktora, uključujući individualne vrednosti, karakteristike ličnosti, životne okolnosti i situacione faktore.
Mit da su žene sklonije varanju od muškaraca ima duboke korene u društvenim normama i kulturnim verovanjima. Ovo verovanje može proizaći iz tradicionalnih rodnih uloga, gde se od žena očekuje da budu lojalne i nežne, dok se od muškaraca očekuje da budu samouvereni i dominantni. Ovi stereotipi mogu dovesti do percepcije da je veća verovatnoća da će žene varati jer je to protivno očekivanjima koja se na njih postavljaju.
Još jedan faktor koji doprinosi ovom mitu je prikazivanje neverstva u popularnoj kulturi. Filmovi, televizijske emisije i knjige često prikazuju muškarce kao glavne aktere varanja, pojačavajući ideju da su žene vernije u vezama. Ovo održava mit i stvara iskrivljen pogled na stvarnost.
Pored toga, postoji dvostruki standard kada je u pitanju neverstvo. Muškarci koji varaju se ponekad doživljavaju kao „mangupi“ ili „frajeri“, dok su žene koje varaju često stigmatizovane kao nemoralne. Ovakva društvena presuda može dovesti do zablude da su žene sklonije varanju jer se njihovi postupci više ispituju i osuđuju.
Važno je osporiti ove stereotipe i ispitati realnost ponašanja prevara. Iako muškarci mogu češće varati prema nekim studijama, ključno je razumeti da se neverstvo može pojaviti kod bilo kog pola. Umesto da se fokusiramo na rodne razlike, vrednije je istražiti osnovne razloge zbog kojih pojedinci svih polova mogu da se upuste u prevaru, odnosno preljubu.